YeşilBir Atletik Şehir

Atletik Şehirler

Merhabalar, öncelikle size kendimi tanıtayım. Benim adım Mert Karataş. Normalde zaten hareketli bir insanım ama bazen aşırı enerjik hissediyorum ve o fazladan enerjiyi atmam gerekiyor. Ben böyle durumlarda spor salonuna giderim fakat benim durumumda bulunan milyonlarca insan var dahası da iş hayatı vb. şeyler dolayısıyla stresli olan ve bu yükü atmak için spor aktivitelerine ihtiyaç duyan milyonlarca insan var. Spor, hayatımızın en önemli parçalarından birisi olmasına rağmen diğer dünya ülkelerine kıyaslarsak ülkemizde maalesef hakettiği değeri görmüyor. Bu nedenle, ülkemizdeki halka açık spor alanlarının kıtlığı ülkemizde yaşayan çoğu kişiyi özellikle gençleri negatif olarak derinden etkilemektedir.

Bu nedenlerden dolayı, bu bahsi geçen problemlere ideal çözüm olacağını düşündüğüm Atletik Şehirler projesini gençlerimiz ve halkımız hatta engellilerimiz adına başlatmaya karar verdim. 

Projeye genel bakış:

Atletik Şehirlerin amacı farklı spor aktiviteleriyle insanların birlikteliğini sağlamaktır ve ülke halkının sağlığına ve mutluluğuna olumlu yönde önemli etkiler bırakmaktır. Bunlara ek olarak, insanları problemlerden arındırmayı ve uzak tutmayı hedeflemektedir. Peki, bunlar bize ne sağlayacak? Halk olarak mutlu ve sağlıklı olursak zihnen ve bedenen daha yüksek performanslara ulaşabileceğimizden dolayı işimizde, eğitimimizde daha yüksek verim alabiliriz ve ülke genelindeki suçlar veya olumsuz şeyler geriler. Bunun sonucunda, ülkemizi her alanda daha yüksek noktaya taşıyabiliiriz. Ve ayrıca bu proje gelecek nesillerin önünü sportif anlamda açacağından ve spor kültürü olan bir nesil geliştireceğinden dolayı ülke olarak sportif markamız ve imajımız dünya üzerinde zirve noktalara çıkar.

1 tane Atletik Şehir neler içerebilir?

  1. Çim saha (en az 100×64 metre boyutunda)
  2. Çim sahasının çevresinde en az 5 şeritli atletizm pisti
  3. Yüzme havuzu (boyutu belli değil)
  4. Okçuluk alanı
  5. Belediye yada Bakanlığa bağlı olarak Halter, Gülle atma, Sırkla atlama, Uzun atlama gibi sporlar için ek parkurlar ve tesisler

Muhtemel işletme düzeni:

Atletik Şehirler, bakanlığa ve belediyeye ait olacağı için insanlar tarafından yapılacak olan spor aktivitelerin hiçbiri ücretli olmayacaktır fakat yüzme havuzu kalabalık olduğu takdirde görevli müdahalesi gerekebilir; her bir kişinin 15 dakika yada 30 dakika süresi olur. Ve ayrıca okçulukta +13 yaş sınırı olabilir eğer yaş sınırlaması olursa okçuluk alanına giriş yapmak için kimlik gerekebilir. Eğer T.C.Bakanlıklarınca uygun görülürse, diğer aktivitelerde herhangi bir sınırlama olmayacaktır.

Bu projenin yapılması gerektiğinin en temel ve en büyük nedenleri:

  • Genel olarak yapacağı katkılar: Ülkemizdeki kulüplerin borçlu durumda olmasının sebebinin altyapı sorunu olduğunu ve bu durumun da ülkenin ekonomisine ve sportif değerlerine onarılamaz zararlar vermektedir. Bu proje, ülkemizin ekonomik ve markasal sıkıntılarının çözülmesine ve özellikle gençlere ve stresli hayat yaşayan insanlara sağlık açısından çok büyük fayda sağlayacaktır.
  • Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur: Bu projeyle birlikte millet olarak daha sağlıklı ve dinç vücuda sahip olabiliriz. Bu da eğitimimizde, mesleğimizde vb. şeylerde daha fazla performans verip, daha fazla verim almamızı ve stres gibi olumsuz şeylerden daha az etkilenmemizi sağlar. Böylece ülkemizi her alanda daha üst noktalara taşıyabiliriz.
  • Ekonomik problemlerin giderilmesine yapacağı katkılar: Sportif anlamda ülkemizi ileri taşırsak; örneğin, olimpiyat oyunlarında daha fazla başarı elde edersek ve daha başarılı sporcular yetiştirirsek ülkemizin reklamını yapabiliriz bu daha fazla turist anlamına gelir ve bu alandaki başarılar kaliteli sporcuları ülkemize yönlendirir. Bu da kulüplerimizin yaşadığı altyapı sorununu ortadan kaldırır ve borçlardan kurtulmasını sağlar. Ayrıca belediye yada bakanlık Atletik Şehirlere görevli ve personel atayacağından dolayı ülkedeki işsizlik oranı gerileyebilir.
  • Kötü alışkanlıkların ve haberlerin azalmasına yapacağı katkılar: Günümüzde çocuklarda obezite (0-5 yaşta obezite sıklığı: % 8,5 ve 6-18 yaşta obezite sıklığı: % 8,2’dir. Yetişkinlerde obezite sıklığı ise: %30.3’tür. Rakamlar Türkiye geneline göre verilmiştir. Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı) ve ayrıca intihar, tecavüz gibi vakalar ve suçlar inanılmaz derecede arttı. Bu proje, halkımızın genel mutluluğunu ve birlikteliğini arttıracağından olumsuz ahlaki ve psikolojik davranışlar ile düşünceleri de düzeltir. Bu nedenle, bahsi geçen problemlerin meydana gelme sıklığını düşürecektir.
  • Uluslararası başarılara yapacağı katkılar: Vikipedi verilerine göre, 2008, 2012 ve 2016 yıllarındaki Olimpiyat oyunlarında en fazla mücadele verilen olimpik sporlar: 47 yarış ile atletizm, 34 yarış ile yüzme, 15 yarış ile atıcılık oldu. Atletik Şehirlerde bu 3 spor ve diğer sporlar için fazlasıyla yeterli imkan sağlanacaktır. Eğer sporda ilerlemek isteyen insanlarımıza yeterli imkan sağlanırsa çoğu insan hayatının amacını bulacağı için ülkemiz genelinde mutsuzluk ve suç işleme oranı ciddi anlamda düşer.

BİRLİKTE PAYLAŞALIM. SHARE TOGETHER.

Bu projeye #atletiksehirler etiketiyle sosyal medyadan destek verebilirsiniz. Teşekkürler.

Saygılarımla.

Mert KARATAŞ

Signings

0

Goal

0

Projeyi duyurmak için sosyal medyada paylaşın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top